Тема : Гриби в природі

Мета:  формувати уявлення про різноманітність грибів в природі

(шапинкові, цільові, сажкові, дріжджі), про значення грибів у природі та цінність для людей, їх охорону;

формувати поняття про їстівні гриби, отруйні гриби, уміння розрізняти їстівні та отруйні гриби , найпоширеніші в своїй місцевості;

формувати вміння порівнювати, узагальнювати, класифікувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки ;

розвивати критичне мислення;

виховувати естетичні почуття під час сприймання об’єктів природи, бажання і вміння охороняти природу, оцінне ставлення до вчинків інших людей у природі.

 

Хід уроку:

I  Підсумок фенологічних спостережень.

II   Повідомлення теми та завдань уроку.

Передбачення :

Відгадайте загадку:

Стоїть при дорозі на одній нозі,

  капелюха має, та нікого не вітає. (гриб)

-  Сьогодні ми поговоримо про гриби. Ви ознайомитеся з різноманітними грибами, дізнаєтеся про їх значення в природі та цінність для людей, їх охорону, навчитеся розрізняти їстівні та отруйні гриби, найпоширеніші в нашій місцевості, вчитиметеся міркувати й працювати колективно, у групах.

III   Актуалізація опорних знань.

“Інтелектуальний кошик”

-  Що ви знаєте про гриби?

  • Гриби це цінний продукт харчування. У них багато білків.
  • Більше поживних речовин  у молодих грибах. А саме в шапинках.
  • Гриби бувають їстівні, умовно їстівні та отруйні.
  • Найотрутніший гриб – бліда поганка.
  • Треба збирати лише ті гриби, які ви добре знаєте.

IV  Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

   Дослідження “Кубування”

Завдання для груп:

1-    шампіньйон,

2-    сажковий гриб,

3-    дріжджі

Звіти груп .

Висновок :

-   Що спільного між досліджуваними об’єктами ?

- Це  гриби.

Ознайомлення з будовою гриба (за таблицею)

Розповідь вчителя:

- Гриби – тип нижчих організмів. Вони живляться готовими органічними речовинами й продуктами розпаду деревини, листя – всього, що міститься в лісовій підстилці.

Гриби вивчає наука мікологія. Найбільш звичні для нас – шапинкові гриби. Багато з них названо за тими деревами, під якими вони ростуть.

Хвилинка – цікавинка:

-У природі зустрічаються дивовижні за формою й забарвленням гриби.

  • Ø Трутовик ( спори потрапляють у свіжу рану в корі дерева, а грибниця трутовика згодом руйнує дерево)
  • Ø Порхавка ( за годину можуть вирости на 30 см, бувають завбільшки з кавун (5-6 кг) , їстівні і смачні лише в молодому віці, а як потемніють – з них вилітає коричневий димок (це і є спори), у народі  називають “циганською пудрою” або “дідусевим тютюном”.
  • Ø Чага (або березовий гриб-паразит, що викликає внутрішнє гниття  4стовбура берези; екстракт чаги використовують як тонізуючий і знеболювальний засіб).

Робота з підручником ( с. 150-151)

- Що нового дізналися?

Складання “асоціативного куща”

 

Їжа                                                          вигідне співіснування з деревами                 

 

Корм і ліки для

лісових мешканців               гриби                       окраса лісу                                      

 

ліки                                                                         хліб

 

кисло - молочні продукти

 

Фізкультхвилинка.

V Осмислення учнями знань.

Тестування “Додай слово”.(речення з відкритим кінцем)

- Ви сьогодні гарно працювали. Кожен з вас може отримати гарну оцінку, пройшовши “грибний “ тест. За кожну правильну відповідь ви отримаєте 2 бали.

-         Цвіль , дріжджі, чага, трутовик, мухомор – це  ....(гриби).

-         Найотрутніший гриб – це   ...(бліда поганка).

-         Тіло шапинкового гриба складається з грибниці, шапинки і   ...(ніжки).

-         Гриби розмножуються   ... (спорами).

-         Гриб не можна виривати, бо руйнується  ...9грибниця).

-         Я знаю такі їстівні гриби  ...

V  Підсумок уроку.

- Добігає кінця наш урок. Пригадаймо, про що йшлося на уроці? (Про гриби).

- Про яку небезпеку слід пам’ятати грибникам?

Скласти сенкан про гриби.

  1. Гриби
  2. Їстівні, отруйні.
  3. Ростуть, живляться, розмножуються.
  4. Я люблю збирати гриби.
  5. Гриб – санітар лісу.

 

1. Гриби.

  1. Корисні, шкідливі.
  2. Лікують, знищують, допомагають.
  3. Я не збираю їх, бо не знаю, які можна збирати.
  4. Гриби – лісовий скарб.

Домашнє завдання.